| Part Number | SMCJ188CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 813930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 188V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ188CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ188CA-E3 57T |
|---|---|
| Direction Type | Bi-Directional |
| Minimum Breakdown Voltage | 209 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Clamping Voltage | 328 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.6 A |
| Test Current | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 188 V |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Supplier Package | SMC |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ188CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB47CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ90CA-E3 57T.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 300W 5-Pin SLP T R Download PDF datasheet for TCLAMP1202P.TGT.pdf |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 400W 2-Pin DO-222AA T R Download PDF datasheet for SMM4F6.0A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 495V 300W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ550-E3 61.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS15VP1UP,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ48CAA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 400W 2-Pin DO-213AB T R Download PDF datasheet for TGL41-16A-E3 96.pdf |